Systemy przeciwpożarowe - Sygnalizacji pożaru
Jednym z najważniejszych elementów zabezpieczeń budynków są systemy sygnalizacji pożaru i oddymiania. Urządzenia sygnalizujące pożar przeznaczone są do detekcji zagrożeń pożarowych, a po jego wykryciu do powiadomienia odpowiednich służb o jego powstaniu.
Podstawowym elementem takiego systemu jest centrala sygnalizacji pożaru. Centrale konwencjonalne stosowane w mniejszych obiektach oraz centrale adresowalne mają za zadanie analizować sygnały przychodzące do nich z elementów liniowych. Elementami liniowymi są wszelkie urządzenia detekcyjne, wykonawcze oraz sygnalizacyjne znajdujące się na liniach (pętlach) dołączonych do centrali. Najważniejszym elementem są tu oczywiście wszelkiego rodzaju czujniki dymu, które dzięki różnym kryteriom wykrywania pożaru jak dym, temperatura itp., skutecznie chronią zabezpieczone nimi obiekty. Natomiast w skład mechanicznych systemów oddymiania wchodzą urządzenia służące do odprowadzania dymów powstałych na skutek pożaru, a które mogą okazać się niebezpieczne w czasie ewakuacji zagrożonego obiektu. Podstawowymi elementami systemów oddymiania są centrale oddymiające, które za pośrednictwem czujników dymu oraz przycisków oddymiania uruchamiają klapy dymowe lub okna oddymiające. Dobór urządzeń systemu pożarowego i oddymiania jest ściśle uzależniony od typu i wielkości obiektu oraz od wytycznych projektowych, normujących ich przeznaczenie.
- FDB221 gniazdo sygnalizatora adresowalnego
-
FDS229-R sygnalizator akustyczno-optyczny
Alarmowanie akustyczne i optyczne w przypadku pożaru, z łatwo rozpoznawalnym sygnałem o zagrożeniu. Dźwięk jest zsynchronizowany ze wszystkimi sygnalizatorami dźwiękowymi FDS221 i sygnalizatorami w gniazdach FDSB291 zamontowanymi na tej samej linii dozorowej. Sygnalizator akustyczno-optyczny FDS229-R, FDS229-A jest wkładany bezpośrednio w gniazdo i montowany na ścianach lub sufitach.
- FDME223 ręczny ostrzegacz pożarowy
- DBS720 gniazdo czujki z sygnalizatorem akustycznym
- DB721 gniazdo czujki adresowalnej
-
HI722 czujka ciepła
Optymalne czujki dymu do każdego zastosowania, przetwarzanie sygnałów przy użyciu algorytmów detekcyjnych, automatyczna adresacja podczas uruchomienia Wczesne i niezawodne wykrywanie pożarów w początkowym stadium. Czujka wyposażona w jeden czujnik temperatury. Czujnik wykonuje pomiar temperatury otoczenia; w momencie przekroczenia określonego progu zostaje wysłany sygnał alarmowy do centrali pożarowej.
-
HI720 czujka ciepła
Optymalne czujki dymu do każdego zastosowania Przetwarzanie sygnałów przy użyciu algorytmów detekcyjnych, automatyczna adresacja podczas uruchomienia, wczesne i niezawodne wykrywanie pożarów we wczesnym stadium, Odpowiednie dla prędkości powietrza do 5 m/s dla OH720 i OP720, komunikacja poprzez magistralę C-NET (indywidualna adresacja). Praca na zasadzie rozproszenia światła w przód, oparta na jednym czujniku optycznym. Komora próbkowania chroni przed zakłóceniami ze strony oświetlenia zewnętrznego a jednocześnie zapewnia optymalne wykrywanie cząstek dymu. Dodatkowy czujnik ciepła zwiększa odporność czujki na zjawiska zwodnicze.
-
OH720 czujka optyczno termiczna
Czujka wielodetektorowa (optyczno-termiczna) OH720. Optymalna czujka dymu do każdego zastosowania, przetwarzanie sygnałów przy użyciu algorytmów detekcyjnych, automatyczna adresacja podczas uruchomienia. Wczesne i niezawodne wykrywanie pożarów we wczesnym stadium, odpowiednie dla prędkości powietrza do 5 m/s dla OH720 i OP720, komunikacja poprzez magistralę C-NET (indywidualna adresacja)
-
OOHC740 czujka multisensorowa
Czujka OOHC740 posiada podwójny nadajnik optyczny i dwa detektory ciepła plus detektor tlenku węgla. Przetwarzanie sygnałów oparte na technologii ASAtechnologyTM. Instalacje wykorzystujące technologię ASAtechnology charakteryzują się szybkim i niezawodnym wykrywaniem pożaru i minimalną częstotliwością fałszywych alarmów. Kolejną korzyścią technologii ASAtechnology jest przełączanie się pomiędzy próbkami sygnału przechowywanymi w czujniku. System może zmieniać wrażliwość na zmieniające się warunki - na przykład, czujniki dymu znajdujące się w zanieczyszczonym środku przemysłowych mogą zwiększać swoją czułość na noc lub weekend, kiedy na linii produkcyjnej nie działają maszyny.
-
OP720 optyczna czujka dymu
Praca czujki OP720 oparta jest na zasadzie rozproszenia światła w przód, na jednym czujniku optycznym. Komora próbkowania chroni przed zakłóceniami ze strony oświetlenia zewnętrznego a jednocześnie zapewnia optymalne wykrywanie cząstek dymu. Wybór różnych parametrów umożliwia optymalne działanie czujki. Czujka umożliwia wczesne wykrywanie dymu powstającego przy pożarach płomieniowych, jak również pożarach tlących. Urządzenie odporne na czynniki środowiskowe oraz zakłócenia takie jak pył, włókna, owady, wilgotność, skrajne temperatury, zakłócenia elektromagnetyczne, opary korozyjne, wibracje.